Menu
Skóry garbowane roślinnie

 

Przemysł garbarski stosuje różne technologie garbowania skór. Wybór odpowiedniej technologii zależy od rodzaju użytego garb­nika, oraz od rodzaju i przeznaczenia skóry. Cały proces garbowania dzielimy na trzy etapy: operację warsztatu mokrego, garbowanie właściwe i wykończenie skór.

Warsztat mokry obejmuje oczyszczanie skór. Następnie poddawane są one garbowaniu właściwemu. Garbowanie polega na wtłoczeniu do skóry nowych tłuszczy, które pozwolą zachować skórze miękkość i elastyczność przez wiele kolejnych lat. Ten etap decyduje o jakości skóry – im więcej wśród wtłaczanych na nowo do skóry garbników pochodzenia naturalnego, a mniej chemicznego tym skóra jest lepsza jakościowo.

 

GARBOWANIE ROŚLINNE

 

Do produkcji naszych ręczne wykonywanych artykułów skórzanych wykorzystujemy tylko skóry garbowane roślinnie. Garbowanie roślinne polega na zanurzeniu skóry w roztworze garbnika, zwanym brzeczką. Brzeczka znajduje się w kilku lub kilkunastu basenach. Stopień stężenia garbników w brzeczce jest różny. Najpierw skórę moczy się w brzeczce o naj­mniejszym stężeniu garbnika, następnie w brzeczkach o większym stężeniu. Celem tego stopniowego garbowania jest umożliwienie dotarcia garbnika do wszystkich tkanek wewnątrz skóry. Moczenie skóry od razu w brzeczce o silnym stężeniu garbnika spowodo­wałoby wygarbowanie tylko powierzchni skóry, wnętrze zaś po­zostałoby surowe. Garbowanie skór przez moczenie w brzeczkach trwa długo. Garbowanie roślinne trwa ok. 30 dni. Najszlachetniejsza ze skór jest wykonana tymi samymi środkami, jakimi czyniono to od wieków. Tę formę garbowania stosuje się przy najbardziej luksusowych  skórach kaletniczych. Ich indywidualną cechą jest charakterystyczne skrzypienie i dobra przepuszczalność powietrza. Jeśli szukasz artykułów skórzanych z najwyższej półki, które pięknie się zestarzeją to polecamy skóry z naszego sklepu.

 

GARBOWANE CHROMOWO

 

Celem garbowania chemicznego solami chromowymi jest wydatne skrócenie procesu garbowania. Garbowanie chromowe za pomocą bębnów obrotowych trwa od kilku do kilkunastu godzin. Skóry garbowane chromowo uzyskuje się łatwo i szybko, dlatego pomimo szkodliwości tego procesu dla środowiska jest on obecnie najbardziej rozpowszechniony a skóry chromowe są produkowane i wykorzystywane na skalę przemysłową. W efekcie zastosowania soli chromu uzyskuje się skórę miękką i delikatną, w dotyku przypominającą papier.

 

ROŚLINNE vs CHROMOWE

 

Obecnie około 90% skór na świecie jest garbowanych chromowo, przede wszystkim ze względu na niskie koszty. Pozostałe 10% to skóra garbowana roślinnie. Skóra garbowana roślinnie nie jest stosowana na skalę przemysłową, użytkowana jest w tradycyjnym rzemieślnictwie. Długi czas garbowania roślinnego oraz skomplikowany proces produkcji powoduje, że skóra garbowana roślinnie jest droga i nie tak powszechna jak skóra garbowana chromowo.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl